Woodstock’o legenda Canned Heat Suvalkuose

IGORIS RIABOVAS

„Most Blues begin „Woke up this morning…“

Taigi bliuzas prasidėjo ryte nuo žvilgsnio į termometrą ir minties, jog pakirdom kažkurioj iš Vietnamo provincijų netoli Saigono. Nors bliuzas keistai dera prie tropikų, mintis, jog vakare pamatysim gyvą Vudstoko legendą ir pajusim „meilės vasaros“ dvasią, pagamino organizme reikalingą kiekį adrenalino, kurį pavyko išsaugoti iki vėlyvos nakties.

„You can‘t have no Blues in an office or a shopping mall. The lightning is wrong. Go outside to the parking lot or sit by the dumpster. Good places for the Blues: a) highway, b) jailhouse. Bad places for the blues: a) Nordstrom*,  b) gallery openings, c) Ivy Leagues institutions**, d) golf courses“.

* Nordstrom – parduotuviu tinklas Amerikoje, ** Ivy League – 7 privačių Amerikos universitetų asociacija, *** 401k           – privačiu pensiju fondu istatymas

Teisingi žodžiai, juolab kad vieta bliuzui buvo pasirinkta ankstyvą pavasarį (kai kurie bliuzo maniakai viską suplanavo dar pernai vasarą) –  tradicinis Bliuzo festivalis Suvalkuose. Trys labiausiai  iš visos kompanijos motyvuoti (velniškai geras žodelis!) piliečiai iš anksto sudėliojo kiekvieną išvykos punktą ir praktiškai visą dieną vaikščiojo iš kampo į kampą (adrenalinas veikia!), laukdami išvykimo momento arba 67-tą kartą skaitė istoriją apie vakaro herojus. Tiesa, visai pamiršau paminėti, jog mūsų laukė susitikimas su „Canned Heat“ – prisiekę hipiai ir melomanai žino kas tai yra. Normaliems žmonėms „proudly present“ jų trumpą istoriją. Taigi „Canned Heat“ arba paprastai tariant „Konservuotas karštis“, su šiųmetiniais karščiais neturi nieko bendro (nors būtų puiku vasarą „užkonservuoti“ – žiemą atidarai „konservus“ ir nemoki „Liteskui“ už šilumą!); pavadinimą vaikinai pasiskolino iš firmos „Sterno“, 1900 m. užpatentavusios degųjį skystį, kurio pagrindas buvo spiritas. Šio konservuoto karščio pagalba buvo galima greitai pašildyti maistą kavinėje arba piknike. Tačiau gudručių būta ir Amerikoj: atskiri gyventoju sluoksniai jį naudojo sielai šildyti, mūsuose gi tam buvo naudojamas „Trojnoj odekolon“.

Grupės „tėvais-gimdytojais“  tolimais 1965 metais tapo Bobas „Meškinas“ Haitas ir Elas „Aklas apuokas“ Vilsonas – abu garsūs bliuzo muzikos kolekcininkai (beje, pastarasis apgynė disertaciją bliuzo tema ir pagal jo mokslinius darbus dabar mokomi studentai universitetuose), Laris „Kurmis“ Teiloras, Henris „Saulėgrąža“ Vestainas (kurį netrukus pakeitė Harvis „Gyvatė“ Mandelas) ir „bembačius“ Adolfo „Fito“ De La Parra. Iki 1969 metų, kada apie juos sužinojo viso pasaulio melomanai, grojo klubuose visų Amerikos muzikantų traukos centre Los-Andžele, bei įrašė 4 albumus. Pirmas rimtas grupės išbandymas- Monterėjaus pop festivalis  (ne, tai nebuvo popso festivalis). Grodami su tuomet jau garsiais muzikantais Jimy Hendrix, „The Who“, Janis Joplin ir kitais, vaikinai sugebėjo savo įdomiu baltojo bliuzo interpretavimu patraukti psichodelinės muzikos auditoriją. 1969 metais dalyvavo garsiąjame Vudstoko festivalyje, kuriame ir įtvirtino savo kaip žvaigždžių statusą.          

Tikrai gera vieta Bliuzui tapo Suvalkai: antri metai iš eilės ne tik vietiniai bliuzo mėgėjai, bet ir daug lietuvaičių turi puikią galimybę klausytis muzikantų iš viso pasaulio. Pernai šio festivalio žvaigždės buvo Joe Bonamassa ir „Ten Years After“, o šiemet – Mick Taylor, eks- „The Rolling Stones“ gitaristas, bei auksčiau minėta Vudstoko legenda „Canned Heat“.

Linksmybės prasidėjo scenoje pasirodžius grupėi „zepelinišku“ pavadinimu „Trampled Under Foot“. Du broliai Šnebelenai – gitaristas Nikas ir būgnininkas Krisas, bei žavi bosistė Daniele Hadspet parodė, iš ko „padarytas“ bliuzas: jų pasirodymas buvo labai techniškas ir emocingas. Ne veltui jie 2008 metais buvo „International Blues Challenge“ nugalėtojais, o gitaristas gavo Alberto Kingo vardo premiją. Puiki šeimyninė bliuzo grupė su įdomia ypatybe- vienoje grupėje groja du kairiarankiai,   puikūs Niko ir Kriso vokalai ir dar nuostabesnis Daniele balsas, priverčiantis minią nuščiūti. Kaip rašė Amerikos spauda, „jei norite išgirsti Trampled Under Foot“ , tai verčiau bėkite, o ne eikite“…

Kaip ir pernai, šiemet buvo dvi scenos ir kuomet amerikiečiai užbaigė savo pasirodymą pagrindinėje scenoje, parko scenoje pasirodo lenkų pank-roko veteranai „Oddzial Zamknięty“. Šio stiliaus ekspertė Jurga nesusižavėjo jų pasirodymu, tad buvo nutarta iki „Canned Heat“ koncerto pradžios atsigaivinti gėrimais, bendraujant su marijampoliečiais ir druskininkiečiais, pažįstamais nuo „Bliuzo naktų“ Varniuose.

„If you ask for water and your darlin‘ give you gasoline, it‘s the Blues. Other acceptable Blues beverages are: a) muddy water, b) nasty black coffee“.

Drumsto vandens gėrimų meniu neradome, kavos tokiam karštyje nesinorėjo, taigi pasirinkom visai neblogą ir nebrangų lenkišką alų „Zubr“. Laikas nepastebimai prabėgo ir visi traukiam prie pagrindinės scenos, kur jau rinkosi garbaus amžiaus „gėlių vaikai“. Su pirmais sitaro garsais scenoje pasirodė jie: Fito De La Parra, Lary Teiloras, Harvi Mandelas ir Deilas Speldingas – „On The Road Again“, bene garsiausias jų hitas, skamba taip pat uždegančiai, kaip ir tolimais 68-aisiais. Pakankamai statiški pradžioje koncerto, po anti-narkotinės dainos „Amphetamine Annie“, vaikinai, kuriems jau netoli 70-ies, pagauna „kaifą“ ir uždega atsakančiai. Buvo sugrotos visos garsiausios pirmų trijų albumų  dainos, publika šėlsta kartu su muzikantais ir virš Suvalkų sklando tikra Vudstoko dvasia!

„Do you have the right to sing the Blues? Yes if: a) you‘re older than dirt, b) you‘re blind, c) you shot a man in Memphis. Not if: a) you have all your teeth, b) you were blind but can see, c) the man in Memphis lived, d) you have a 401k*** or trust fund now.

Neturėjom galimybės patikrinti, ar kuris muzikantų aklas,  neturi dantų ar nušovė žmogų Memfyje, tačiau bliuzą jie groja puikiai! Ir net tris kartus sugrįžo  bisui  lydimi ovacijų. Prisilietimas prie legendos įvyko ir pakiliai nusiteikę traukiam į tylų, provincijos miege nugrimzdusį Alytų.

„I don‘t care how tragic your life: if you own even one your computer, you cannot sing the Blues. If you are reading this on a computer – maybe you cannot sing the Blues – but you sure can listen to it…“

P.S.:  Al „Blind Owl“ Taylor žuvo 1970 m. autoavarijos metu. Spėjama avarijos priežastis-  perdozavimas.

Bob „Bear“ Hite mirė 1981m. nuo širdies smūgio koncerto metu, priežastis- heroino perdozavimas .

Anglų kalba cituojamos ištraukos iš „Bliuzo vadovėlio“


□  Susiję: JURGA JAKŪNIENĖ. Atradimai: bliuzas Suvalkuose 2009

Woodstocko legendos iš grupės Canned Heat: Larry Taylor, Fito de la Parra, Harvey Mandel ir Dale Spalding atlieka “On The Road Again“

4 komentarai “Woodstock’o legenda Canned Heat Suvalkuose

Pridėti Jūsų

 1. Šaunuolis, Igori! Kai perskaičiau, pasijutau lyg pats ten buvęs. Labai patiko citatos iš Bliuzo vadovėlio. Dar įdomu, ką gali Mick Taylor be rollingų?

  Patinka

 2. …sveikinu IGO su siuo straipsniu !!!
  Puikus zurnalistiskas ir muzikologiskas rasinys-reportazas. Seniai pastebejau – turi neabejotinu sugebejimu ne tik jausti, suvokti, bet ir apibrezti muzika. Aisku tie LT zurnalistines konjunkturos stampai, klises – daugeli rasanciu persekioja,..
  Taigi – buk atsargus, taupyk prieskonius ir buk istikimas sau.
  Geriausios sekmes !

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: